Tarihçemiz

Tarihçemiz
Tarihçemiz


Kayıkla ilgili sporların en eskisi olan kanonun geçmişi, tarih öncesi çağlara kadar inmektedir. İlk çağlarda, ağaç kütüklerinin oyulması ile elde edilen tekneler, daha sonra Kızılderililer tarafından kayın kabuklarından yapılmaya başlandı. Kızılderililerin hızlı ve çalkantılı sularda kullanmış oldukları bu tekneler, zaman içinde gelişerek kano sporunun aracı oldu. 

Günümüzde Olimpiyat Oyunları programlarında yer alan kano sporu;1850‘li yıllarda İskoçyalı John Mc Greger tarafından geliştirilerek bir spor haline getirildi. İlk kano kulübüde 1865‘de yine onun tarafından İngiltere‘de kuruldu. Hızla yaygınlaşmaya başlayan kano, pek çok ülkede ulusal kuruluşları kurularak faaliyet göstermeye başladı. 1880‘de Amerikan Kano Derneği, 1900‘de Kanada Kano Derneği, 1924‘de de merkezi Floransa‘da bulunan, Uluslararası Kano Sporu Temsilciliği kuruldu. Bu uluslar arası kuruluşun girişimleriyle kano, 1936 Berlin Olimpiyat Oyunları‘nda ilk kez yer aldı. Bayanların ise bu spora katılmaları 1948‘den sonra gerçekleşti. 

Uluslararası Kano Sporu Temsilciliği, 1946 "Uluslararası Kano Federasyonu" (Federation Internationale de Canoe), "ICF" adıyla yeniden örgütlendi. Olimpiyatların dışındaki uluslararası yarışmaların düzenlenip, denetlenmesi ICF‘ye aittir. 1972 yılında da kano slalom yarışmaları olimpiyatlara dahil edildi. 

Kano sporu, ülkemizde yeni gelişmekte olan spor dallarından biridir. Bu spor 1980‘li yılların sonlarında ülkemizde bulunan yabancılar tarafından rafting ile birlikte yapılmaya başladı. 1991 ve 1992 yıllarında Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğretim elemanları Köln Spor Y.O‘nda kano kurs ve uygulamalarına katılarak, üniversitede eğitimin nasıl verildiğini izlediler. Türkiye‘ye döndüklerinde 1993 - 94 öğretim yılında ülkemizde ilk defa kendi okullarında eğitimi yapılan bir spor dalı olarak açılmasını sağladılar. Bu dönemde olimpiyatlara talip olan ülkemizde, olimpik bir spor dalı niteliği taşıyan kanonun federasyonunun kurulması da gündeme geldi. Ülkemizin doğa şartlarına ve turizm potansiyeline uygun bir spor dalı olarak kabul edilen kano, 1994‘de Kürek Federasyonu‘na bağlandı.2002 yılında kürek federasyonundan ayrılarak “Kano ve Rafting Federasyonu “olarak kurulan federasyonumuz 2008 yılında rafting sporundan ayrılarak “Türkiye Kano Federasyonu”adı altında sadece kano branşının çeşitli disiplinleri olan Durgunsu Kano Sprint (Olimpik), Akarsu Slalom (Olimpik), Deniz Kanosu ve Dragon Tekne yarışlarında faaliyetlerini Uluslararası Kano Federasyonuna (ICF) bağlı olarak sürdüren bir spor federasyonu olmuştur.

Diğer Haberler